I’m Gonna Pop Some Raw Food Tags – Only need $49 in my pocket

Macklemore-Thrift-Shop-e1349215609811Hey Macklemore, wanna go raw foods shopping?
What what? What? What?
(Ditch the fur fox skin though, plz and I’ll pretend that’s beet juice you are drinking).

For a while, I had a problem shopping at Forever 21 online without justifying the ‘Free Shipping on orders over $50’ thing to myself; why not get some more clothes with that $7 shipping, even if it means spending more money overall?  Okay, so it doesn’t make perfect sense, especially in terms of trying to save money.  But now that I’m going high raw, I’ve discovered Vitacost and it’s magic ‘Free Shipping on orders over $49’ rule, and my cart quickly has gone from raw nori wrappers and more kelp noodles to…a raw food party. I’ve traded in and out a variety of items, from black sesame seeds to shredded coconut and garbanzo beans.  I’m still not completely decided on what I want to get, but as my pantry starts to drain after almost 3 weeks, I’m starting to realize it’s better to buy larger quantities, even if it means more money, because things will last longer.  Also, some of the things I bought at my local health foods store cost dollars more for less weight of product than on Vitacost!  My biggest surprise was hemp seeds, which I paid $9.99 for an 8 oz bag of Nuvitas Naturals.  Vitacost brand certified raw organic hemp seeds cost $8.88 for a full pound!  No hesitation there. Same thing with Chia seeds – $9.99 for 8 oz.  Bob’s Red Mill Chia Seeds are $9.99 for a full pound as well.
The first bag of kelp noodles I bought were from Amazon, and I paid $6.99 for a 16 oz bag.  At Vitacost, I can get a 3 pack of Sea Tangle’s 12 oz kelp noodles for $12.27 – 36 oz of noodles for $12.27 versus 32 oz for $13.98 (if I bought two bags of the first kind I tried) – more noodles for your dollar!
Because I’ve been a little too enthusiastic about raw desserts in my first two weeks (none this week – trying to recover from a graduation party this weekend that was a a vegarawatarian failure…), I’m running pretty low on agave.  I originally bought this 11.75 oz bottle from my health foods store for $4.29.  I will be getting 2 bottles of that size for $7.18.  It is worth noting that the company does make bigger bottle sizes; however, the next biggest size is 23.5 oz, the same size as two smaller bottles, and at my health foods store the larger bottle costs almost $8.  Not a huge savings, but anything counts!
I’ve still got about $10 to go until free shipping, and I’m not sure what to use it for.  This is one of the times where my brain tells me I’m better off just paying the $4.99 shipping and saving $5 since there is nothing else I really want.  Whenever I pay for shipping I feel like I’m paying for air, which is wrong of me because I know that it costs a lot of money for those things to travel to me, a lot of gas, a lot of emissions put into the atmosphere, so really I am paying to put more bad things into the air.  But if I buy an extra product, I’m still stimulating the economy in some confusing, complex way, aren’t I?

For now, I’m going to go and figure out how to spend my last $10 (and get Thrift Shop out of my head).  Keep checking back – within the next month I will be reviewing some vegan beauty products and other eco-friendly goodies!